Bonding zębów Bydgoszcz, flow injection
Bonding Bydgoszcz: bonding zębów to metoda nieinwazyjnej korekty zębów za pomocą specjalnego materiału kompozytowego. Bonding stosujemy przy drobnych zmianach estetycznych, gdyż materiał nakładany jest „z ręki”, a więc na podstawie wizualnej i subiektywnej oceny lekarza co do kształtu odbudowywanego zęba. Metodę tą stosujemy do naprawy niewielkich niedoskonałości np. przebarwień czy ukruszenia brzegów siecznych czy powierzchni licowych zębów oraz przy likwidacji diastemy, jeśli pacjent nie jest zainteresowany licówkami. Wówczas przerwę między jedynkami wypełniamy za pomocą kompozytu osiągając w prosty i szybki sposób pożądany efekt wizualny. Bonding zębów zwykle nie wymaga znieczulenia, choć pacjenci o bardzo wrażliwych dziąsłach czy zębach mogą się na nie zdecydować. Po nałożeniu materiału na ząb, jest on utwardzany za pomocą lampy, tak jak w przypadku tradycyjnej „plomby”.
Bonding czy porcelana?
Wybierając rodzaj odbudowy zębów warto pamiętać o tym, że choć ostateczna decyzja należy do pacjenta to należy w tej sytuacji wysłuchać rekomendacji lekarza dentysty, który na podstawie badania klinicznego i radiologicznego dokona kwalifikacji danego przypadku i przedstawia możliwe opcje leczenia. U pacjentów młodych, ze zdrowymi zębami z zachowaną prawidłową funkcją zwarcia, którzy chcą jedynie poprawić drobne wady estetyczne, bonding może być dobrym rozwiązaniem, natomiast w przypadku kompleksowej, wielopłaszczyznowej odbudowy zniszczonych zębów zdecydowanie warto zainwestować w odbudowę porcelanową. Możliwe jest również łączenie technik odbudowy: flow injection z porcelaną (np. zęby w przednim odcinku odbudowujemy za pomocą licówek, zaś w tylnym kompozytu).
GerczewStomatologia oferuje metody bondingu i flow injection na najwyższym poziomie. Materiały kompozytowe których używamy do odbudowy zębów gwarantują najwyższą i długotrwałą estetykę.
Flow injection
Flow injection jest techniką bondingu, która pozwala nie tylko na estetyczną korektę zębów, ale również na bardziej skomplikowaną odbudowę zwarcia.
Flow injection rekomendujemy w sytuacji wymagającej większej ingerencji i diametralnej zmiany kształtu zębów przy dobrych warunkach zwarciowych, bądź też w przypadku niewielkich zaburzeń zwarcia powstałych np. w wyniku obniżenia wypełnień zębów trzonowych,
Przy flow injection przed zastosowaniem materiału kompozytowego wykonujemy projekt przyszłej odbudowy zwany nawoskowaniem (ang. wax-up).
Wax-up można wykonać zarówno techniką cyfrową, jak i analogowo i stanowi on trójwymiarową wizualizację ostatecznego efektu leczenia. Zaakceptowany przez pacjenta projekt nowego uśmiechu w postaci modelu woskowego służy do wykonania matrycy (szyny silikonowej), do której wprowadza się materiał kompozytowy w postaci płynnej. Następnie wypełnioną szynę przenosi się do jamy ustnej. Ostateczne, szczegółowe dopracowanie estetyczne zębów odbywa się w jamie ustnej pacjenta.
Wady i zalety bondingu
Do zalet bondingu i flow injection można zaliczyć ich bezinwazyjność. Zębów nie trzeba specjalnie opracowywać (szlifować), zabiegi są krótkie, bezbolesne, a efekt natychmiastowy. Do wad należy przebarwianie kompozytu- nie gorsze niż własnego zęba. Bonding zachowuje swą estetykę przez kilka lat (zwykle 3-5 lat). Po tym czasie odbudowy kompozytowe należy odświeżyć lub wymienić na nowe. Na wizyty kontrolne po bondingu lub metodzie flow injection należy zgłaszać się co pół roku celem wypolerowania wypełnień.
Film z przebiegu bondingu
Galeria metamorfoz
Poniżej znajdziecie Państwo przykłady metamorfoz naszych pacjentów.