Kalendarz

profilaktyka

Profilaktyka chorób zębów jest najważniejszym czynnikiem w trosce o zachowanie pełnego i zdrowego uzębienia pacjenta na całe życie. Możemy ją podzielić na profilaktykę domową (mycie zębów, nitkowanie, używanie płynów do płukania) oraz gabinetową. W zależności od rodzaju uzębienia wyróżniamy: profilaktykę dzieci i profilaktykę dorosłych.

Profilaktyka dzieci

Profilaktyka dzieci jest częścią dziedziny jaką jest stomatologia dziecięca. Rodzice z dziećmi powinni zgłaszać się na pierwsze przeglądy stomatologiczne w momencie zauważenia pierwszych zębów mlecznych (+/- ok 6 miesiąca życia dziecka). Następie umawiać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez lekarza prowadzącego. Pozwoli to na wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz oswojenie malucha ze środowiskiem gabinetu. Takie działanie może w przyszłości skutkować brakiem dentofobii – strachu przed dentystą.

Zabiegi profilaktyczne u dzieci

Profilaktyka chorób zębów u dzieci składa się z poniższych zabiegów:

Lakowanie jest to pokrycie bruzd zębów trzonowych mlecznych oraz trzonowych i przedtrzonowych stałych lakiem zawierającym fluor. Bruzdy stają się płytsze przez co łatwiej jest utrzymać higienę oraz zapobiec rozwojowi próchnicy.

Lakierowanie (fluoryzacja) to „malowanie” zębów preparatami z dużą dawką fluoru. Poprzez fluoryzację wzmacniamy zęby chroniąc je przed działaniem bakterii i rozwojem próchnicy.

Profilaktyka dorosłych

W ciągu kilku minut po spożyciu posiłku w jamie ustnej zaczynają gromadzić się bakterie. Efektem ich obecności jest tzw. „miękki osad” (zęby są chropowate). Nieusunięty lub niedokładnie usunięty przez pacjenta osad (zła technika szczotkowania, zła szczoteczka itp.) w ciągu kilku dni zamienia się w tzw. „twardy osad”. Tak tworzy się kamień, którego pacjent nie jest już w stanie samodzielnie usunąć. Długie zaleganie kamienia powoduje początkowo zaczerwienienie, ból i krwawienie dziąseł, następnie zanik kości i rozchwianie zębów. Takie objawy niestety często skutkują koniecznością usunięcia zębów.

Aby zapobiec powyższemu scenariuszowi u osób dorosłych najczęstszym działaniem profilaktycznym jest skaling z wypolerowaniem. Inne metody to piaskowanie.

Skaling

Skaling to usunięcie kamienia nad i poddziąsłowego za pomocą skalera emitującego ultradźwięki. Rozbijają one kamień, którego pacjent nie jest w stanie usunąć samodzielnie w domu.

Piaskowanie

U pacjentów, którzy spożywają duże ilości kawy, herbaty lub palą papierosy, często na powierzchni zębów pojawia się nieestetyczny, czarny osad. W celu poprawienia estetyki i przywrócenia „białego uśmiechu” zalecamy piaskowanie. Polega na usunięciu osadów za pomocą specjalnego piasku pod dużym ciśnieniem. Wbrew panującym opiniom, piaskowanie wykonywane pod nadzorem lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej nie jest szkodliwe. Co więcej, jest jedynym sposobem na usunięcie osadów, których pacjent nie może usunąć poprzez szczotkowanie.

Polishing- polerowanie

Następnie, po dokładnym oczyszczeniu zębów poprzez skaling lub piaskowanie, zęby są dokładnie polerowane szczoteczką i specjalną pastą. To działanie ma na celu wygładzenie powierzchni zęba i spowolnienie odkładnia się kamienia i osadów. Ta część zabiegu higienizacji nazywa się polishing.

Fluoryzacja

Na końcu, w celu wzmocnienia oraz zmniejszenia nadwrażliwości zębów stosujemy fluoryzację. Fluoryzacja to inaczej pokrycie zębów preparatem z dawką fluoru większą niż w paście do mycia zębów.

W naszej placówce zabieg higienizacji wykonuje dyplomowana higienistka lub lekarz dentysta. Oczyszczą zęby z kamienia i osadu oraz zabezpieczą je fluorem. Udzielą Państwu instruktażu higieny jamy ustnej oraz doradzą w indywidualnym doborze środków jamy ustnej. Zapraszamy na wizytę!

Scroll to Top
Call Now Button