Kalendarz

Chirurgia w stomatologii to medyczna specjalizacja, która opiera się na leczeniu operacyjnym jamy ustnej, w tym szczęki, żuchwy oraz okolic przyległych. Stosujemy ją, gdy leczenie zachowawcze, kanałowe lub protetyczne nie jest wystarczające lub nawet niemożliwe. Ale nie tylko – zabiegi chirurgiczne wykonujemy także w przypadku występowania wielu różnych chorób.

W GerczewStomatologia mamy świadomość, że chirurgia i związane z nią zabiegi wywołują wśród pacjentów lęk i niepokój. Dlatego kładziemy szczególny nacisk na komfort psychiczny naszych pacjentów. Przed każdym zabiegiem przeprowadzamy konsultacje, aby wyjaśnić wątpliwości i zaspokoić naszych pacjentów w zakresie informacyjnym. Indywidualnie wyjaśniamy jak należy przygotować się do zabiegu, omawiamy jego przebieg, możliwe powikłania i zasady postępowania w okresie rekonwalescencji.

Rodzaje zabiegów chirurgicznych

Do  najczęśćiej wykonywanych zabiegów chirurgicznych zaliczamy:

  • USUWANIE ZĘBÓW (inaczej ekstrakcje zębów lub potocznie wyrywanie zębów). Wskazaniem do ekstrakcji jest nieodwracalne zapalenie miazgi i tkanek twardych, niedrożność kanałów oraz chorobowe stany przyzębia.
  • USUWANIE ZĘBÓW ZATRZYMANYCH. Zabieg ten dotyczy zębów prawidłowo wykształconych anatomicznie, ale całkowicie otoczonych przez kość, lub częściowo zatrzymanych (kiedy widoczny jest niewielki fragment korony zęba, pokryty błoną śluzową dziąsła).
  • ZABIEGI PODCINANIA WĘDZIDEŁEK
  • RESEKCJE WIERZCHOŁKA KORZENI, HEMISEKCJE

 

 

Usuwanie zębów – co warto wiedzieć?

Usuwanie zębów, lub inaczej ekstrakcje odbywają się po podaniu środka znieczulającego, tak więc cała procedura przebiega bezboleśnie. Aby usunąć ząb, lekarz używa specjalnych narzędzi w celu zerwania więzadła okrężnego otaczającego ząb. W GerczewStomatologia posiadamy specjalistyczny sprzęt PIEZOMED, dzięki któremu usuwanie zęba zachodzi precyzyjnie bez niszczenia tkanek okołozębowych i kości. Następnie za pomocą odpowiednio dobranych kleszczy doprowadza do zwichnięcia zęby i oddzielenia go od kości. Zębodół zostaje oczyszczony, rana zaopatrzona a pacjentowi pozostaje jedynie zagryźć wacik na czas ok. 20 min, aby zatrzymać krwawienie.

W przypadku zębów mądrości, procedura wygląda podobnie. Najpierw jednak lekarz musi naciąć błonę śluzową dziąsła, następnie oddzielić płat śluzówki wraz z okostną od kości otaczającej ząb, znieść jej nadmiar przy użyciu odpowiednich wierteł i wydobyć ząb. W tej sytuacji konieczne jest zszycie rany. Szwy zostają usunięte po okresie 1 tygodnia podczas wizyty kontrolnej.

Wskazania po usunięciu zęba:

Po ekstrakcji zalecamy stosowanie chłodnych kompresów, oraz miękkiej diety. O antybiotykoterapii decyduje indywidualnie lekarz. Wskazane jest także unikanie wysiłku fizycznego, palenia tytoniu oraz przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jeśli masz pytania odnośnie zabiegów chirurgicznych umów się na konsultację.

Scroll to Top
Call Now Button