Kalendarz

Diagnostyka stomatologiczna to podstawowy sposób wykrycia i precyzyjnego rozpoznania chorób jamy ustnej. Dzięki odpowiednio wczesnej i właściwie przeprowadzonej diagnostyce jesteśmy  w stanie odpowiednio zdiagnozować chorobę i dobrać właściwy plan leczenia.

Diagnostyka radiologiczna to nieinwazyjne badanie obrazowe polegające na wykonywaniu zdjęć diagnostycznych. Badania radiologiczne (RTG) mają szczególne znaczenie dla profesjonalnej diagnostyki stomatologicznej.

Rodzaje badań jakie wykonujemy:

  • Punktowe RVG
  • Pantomogram
  • CBCT

Wszystkie zdjęcia wykonujemy techniką cyfrową, aby zagwarantować ich najwyższą jakość. Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe daje możliwość wykonywania wielu pomiarów na zdjęciach. Dzięki temu możemy śledzić procesy chorobowe lub prawidłowe gojenie, które świadczy o sukcesie leczenia. Zdjęcie otrzymujemy jest natychmiast na monitorze komputera.W GerczewStomatolgia wykorzystujemy najnowszy sprzęt gwarantujący wysoką jakość badań i bezpieczeństwo naszych pacjentów.

RVG, czyli bezpieczne RTG

To bezpieczne badanie,  podczas którego urządzenie diagnostyczne wykorzystuje minimalna dawkę promieniowania. Jest ona ponad 10 krotnie niższa niż wtedy, kiedy wykonujemy tradycyjne zdjęcie rentgenowskie zęba na kliszy, czyli tradycyjne zdjęcie RTG. Uzyskane prześwietlenie zęba możemy powiększać, obracać, mierzyć w dowolny sposób na ekranie monitora w celu dokładnego wyjaśnienia wyniku badania pacjentom. Zdjęcia pojedynczych zębów wykorzystujemy m.in. w celu diagnostyki próchnicy, podczas leczenia endodontycznego (kanałowego) lub przed usunięciem zęba.

Pantomogram

To badanie przeglądowe, pozwala wykryć toczące się bezobjawowo procesy patologiczne, nie widoczne wewnątrz jamy ustnej podczas badania klinicznego.
Stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna, chirurgia, protetyka, ortodoncja, a także periodontologia to dziedziny, dla których pantomogram stanowi niezbędną diagnostykę przed rozpoczęciem leczenia. Na jego podstawie możemy przeprowadzić konsultację i przedstawić plan leczenia już po pierwszej wizycie. Pantomogram pozwala oceniać np. stan zębów, kości, występowanie ognisk zapalnych, zęby zatrzymane (np. ósemki), zatoki szczękowe czy też choroby przyzębia. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej możemy oglądać je bezpośrednio po wykonaniu na ekranie monitora.

CBCT

CBCT (ang. Cone Beam Computed Tomography) jest nazywana również stożkową tomografią komputerową. Podczas tomografii CBCT lampa rentgenowska wykonuje obrót wokół głowy pacjenta, co pozwala na zebranie dużej ilości danych, umożliwiając tym samym uzyskanie szczegółowego obrazu badanego obszaru. Badanie CBCT charakteryzuje się większą dokładnością niż badanie RTG. Możliwe jest wykonanie rekonstrukcji (przetworzenia) skanów na obraz trójwymiarowy, co pozwala lekarzowi na obejrzenie badanej struktury pod dowolnym kątem. Dzięki zniwelowaniu nakładania się tkanek CBCT obciążona jest niskim ryzykiem wystąpienia artefaktów (zakłóceń), możliwe jest jednak ich powstanie, jeśli w trakcie skanowania pacjent się poruszy lub gdy w obrębie głowy będą się znajdować metalowe elementy. Obraz uzyskuje się w formie cyfrowej na komputerze.

CBCT – wskazania do badania

Badanie CBCT ma zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie stomatologii. Tomografię stożkową wykonuje się w celu oceny struktur zębowych przed zabiegami implantacji, w diagnostyce zębów zatrzymanych, nadliczbowych i dodatkowych, schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych i wad twarzoczaszki. CBCT jest także przydatna w planowaniu leczenia ortodontycznego, lecz metodą z wyboru w tej dziedzinie nadal jest zdjęcie pantomograficzne, ze względu na ekspozycję pacjenta na mniejszą dawki promieniowania. Badanie tomografii stożkowej wykonuje się również po urazach twarzoczaszki, ponieważ pozwala ono na dostrzeżenie nawet niewielkich złamań. Kolejnym wskazaniem do przeprowadzenia CBCT jest ocena przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, ocena próchnicy czy chorób przyzębia, a także sytuacja, gdy zwykłe badanie RTG nie przyniesie wystarczających informacji do postawienia diagnozy lub zaplanowania leczenia.

Scroll to Top
Call Now Button